ТЕРАПІЯ

Спочатку був зуб. Живий, здоровий і повністю сформований. Якщо живий і здоровий зуб не берегти, то скоро він стане хворим і мертвим. На зубі з’являються різні дефекти. Це може бути карієс, а можуть бути і різні хвороби зубів некаріозного походження.

Почнемо з карієсу. З’являється він не відразу. Спочатку виникає ,так звана, стадія крейдяної плями. На цій стадії все ще можна відновити. Якщо взятися за справу вчасно, то шляхом проведення ремінералізуючої  терапії карієс цілком реально зупинити. Якщо пацієнт з лікарем  не помітили крейдяної  плями, то в подальшому на її місці з’явиться маленька дірочка. Це і є поверхневий карієс. Поверхневим він буває не дуже довго. Зуб при поверхневому карієсі болить від солодкого, кислого, солоного і, іноді, від механічних подразників. Причому біль короткочасний і відразу проходить. Після цього поверхневий карієс швидко переходить в середній. При середньому карієсі зуб може зовсім не боліти, а може, навпаки, реагувати ще й на температурні подразники ( коли зуб болить від морозива чи гарячого борщу з пампушками). При глибокому ж карієсі зуб взагалі болить від усього підряд.

Пульпа — це нерв з судинами, який є в кожному зубі. Так от, краще б вам її не чіпати, тому що при цьому карієс вже стає пульпітом! Якщо при карієсі біль від різних подразників відразу проходить, то при пульпіті ви можете тривати довго, особливо турбуючи вночі. Крім того, пульпіт найчастіше лікують найрадикальнішим чином, а саме — видаленням нерва з зуба. Але є речі страшніші навіть за пульпіт. Уявіть собі пульпу зуба, яка боліла деякий час, взяла та й померла! А померши, так і залишилася гнити у своєму кореневому каналі, а людина так і ходить з трупом нерва в зубі. Так з’являються періодонтити.

Періодонтити проявляються дуже різноманітно. Гострі періодонтити можуть призвести до сильного болю і розпухання обличчя. Такі періодонтити легко переходять в періостіти (запалення кісткової тканини лунки зуба) і остеомієліти (гнійно-некротичний розпад кістки і оточуючих її тканин навколо хворого зуба). Доторкнутися до зуба боляче навіть язиком, рот не відкривається і не закривається, навіть слина з рота тече іноді. Ось таке жалюгідне видовище! Дуже часто єдиним дієвим засобом є видалення зуба або (у кращому випадку!) розріз для випускання гнійного вмісту з подальшим довгим і нудним лікуванням, яке ще й мало гарантовано.

В даний час, на жаль, за старою  звичкою, наші пацієнти не завжди приділяють належну увагу лікуванню зубів. Практично кожен вважає, що зубів у роті дуже багато і до знімного протезу йому дуже далеко. На жаль це не так! Ви можете зробити красиву реставрацію зубів, поставити ідеальної форми і кольору металокерамічні коронки, навіть поставити вдало імплантат … але. Є маленьке, дуже важливе але! Якщо у Вас неякісно проліковані кореневі канали опорних зубів, всю Вашу красиву роботу потрібно буде зняти, викинути і займатися перелікуванням цих зубів. Якщо Ви не хочете просто на просто видалити їх. Вже давно довели: якщо біля імплантату знаходиться зуб, який починає руйнуватися, то в запальний процес в результаті втягується і сам імплантат. І в цьому провини хірурга-імплантолога немає (що Вам довелося видалити імплантат), а винен Ваш зуб, на лікуванні якого Ви вирішили заощадити гроші.

А тепер повернемося до обіцяних захворювань зубів некаріозного походження. Вони зустрічаються досить часто і їх безліч.

У період розвитку зуба може розвинутися гіпоплазія зуба і флюороз.

Гіпоплазія — це недорозвинення або порок розвитку твердих тканин зуба. Виглядає ,як плями, поглиблення і борозни. Частіше уражається відразу група зубів, рідше окремі зуби.

Флюороз— це та ж гіпоплазія, але викликана підвищеним вмістом фтору в даній місцевості, особливо в питній воді. У нормі фтору повинно бути 1.5 мг \ л. Ці ушкодження формуються ще при розвитку зуба, до його прорізування.

Після прорізування із зубами трапляються такі біди, як стертість зубів, ерозія, клиноподібний дефект, кислотний некроз твердих тканин і т.д.

Стертість зубів буває фізіологічна і патологічна. Фізіологічна — річ цілком природна, відбувається у всіх людей протягом життя від постійного жування. Ну їсти щось потрібно! Фізіологічна стертість мало помітна і не заподіює ніяких незручностей. А ось патологічна стертість призводить до такого стану зубів, що вони можуть стертися під самий корінь і бути заввишки з рівень ясен. Річ вкрай неприємна і шкідлива. Тут вже лікувати доведеться обов’язково, і найчастіше,  виготовленням усіляких протезів та коронок.

Ерозія і клиноподібний дефект виникають на пришийковій ділянці зуба. Відрізняються тим, що ерозія буває різної форми, а клиноподібний дефект схожий на вирубаний лісорубом шматок дерева перед тим, як дерево повалиться. Ерозія частенько болить, а клиноподібний дефект майже ніколи не болить.

 

zub

Що таке пломби, реставрації та художні реставрації?

Пломба — це відновлення тканин зуба (емалі та дентину) при їх втрати до 1/3 об’єму коронки зуба в результаті каріозного, некаріозного процесу, травматичних ушкоджень та ін. Проводиться пломбувальними матеріалами (цементи, композити, компомери, ормокери) в одношаровій техніці, матеріал має один відтінок і усереднену насиченість.

Реставрація — відновлення тканин зуба при втраті опорних структур коронкової частини зуба пломбувальними фотополімерними матеріалами у дво- або тришаровій техніці з обов’язковою імітацією всіх оптичних властивостей емалі та дентину.

Художня (естетична) реставрація — це відновлення твердих тканин зуба і, при необхідності, корекція анатомічної форми в естетичних параметрах зуба і зубного ряду і введення зуба в гармонійну оклюзію з орієнтацією на вимоги пацієнта пломбувальними фотополімерними матеріалами в багатошаровій техніці, тобто, стільки шарів, скільки буде потрібно для досягнення поставлених естетичних завдань (повна передача кольору і прозорості).